Artykuły i porady iHouse

Aranżacja aneksu kuchennego
15-09-2014
Aranżacja aneksu kuchennego


Wbrew pozorom aneks kuchenny wcale nie musi służyć wyłącznie do przygotowywania posiłków. Dzięki stylowym meblom i dodatkom oraz połączeniu go za pomocą wyspy czy barku z resztą salonu można stworzyć nowoczesną przestrzeń, która idealnie sprawdzi się w małych mieszkaniach.


Dwa w jednym


Rozwiązanie łączące aneks kuchenny z salonem sprawia wrażenie większej przestrzeni we wnętrzu oraz powoduje, że wpada do niego więcej światła. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla posiadaczy małych, jak i przestronnych wnętrz, przy czym właściciele kawalerek cenią je sobie najbardziej. Nic w tym dziwnego, mała powierzchnia skłania ich do poszukiwania rozwiązań, które dodadzą małemu mieszkaniu wrażenia przestronności. Aneks kuchenny w tym zakresie sprawdzi się rewelacyjnie.

Zobacz także: Boom na biura w Łodzi


Zaletą posiadania aneksu kuchennego jest fakt, iż możemy jednocześnie prowadzić niezbędne czynności kuchenne i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Kuchnia jako odrębne pomieszczenie nie daje nam już takiej możliwości. Z pewnością taka sytuacja (zwłaszcza, kiedy gościmy wiele osób) nie jest komfortowa dla nikogo.  Aneks kuchenny sprawdza się równie fenomenalnie wtedy, gdy w domu mamy małe dzieci. Nie od dziś wiadomo, że kuchnia nie jest odpowiednim, pod kątem bezpieczeństwa, miejscem zabaw dla ciekawskich smyków. Mając aneks, opieka nad maluchem z jednoczesnym przygotowywaniem posiłków jest już o wiele łatwiejsza.


Posiadacze ciemnych kuchni coraz częściej wyburzają ścianę oddzielającą kuchnię od salonu i zyskują dzięki temu bardziej przestronne i nowoczesne pomieszczenie. Wiąże się to jednak z dużym remontem, bo oprócz wyburzenia ściany należy również wymienić podłogę, układając jednolite panele w obu pomieszczeniach oraz malując ściany w tych samych lub zbliżonych kolorach. Ten zabieg optycznie ujednolica oraz powiększa wnętrze.


Często wykorzystywanym pomysłem jest także zastosowanie dwóch rodzajów materiałów do wykończenia podłogi. W części kuchennej układa się płytki, natomiast w pokoju dziennym panele podłogowe lub podłogi drewniane czy parkiety. Najczęściej granica, gdzie stykają się różne podłogi przebiega w miejscu, w którym uprzednio stała ściana działowa.


Alternatywą dla wyburzonej ściany mogą być drzwi przesuwne, którymi w razie potrzeby można oddzielić strefę kuchenną od salonu. W tym przypadku rozwiązań jest wiele. Można je zamontować na miejscu tylko części wyburzonej ściany np. do połowy lub całkowicie ją nimi zastąpić. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Wygląd drzwi przesuwnych również należy dopasować do kolorystyki i stylu, jaki panuje we wnętrzu. Warto zastanowić się nad zastosowaniem drzwi przesuwnych ze szkła lub przezroczystego tworzywa. Dzięki temu do aneksu wpadać będzie więcej światła dziennego. 


Aneks oddzielony wyspą


Doskonałym sposobem na wizualne oddzielenie kuchni od pokoju dziennego jest zastosowanie wyspy kuchennej. Dzięki temu można zyskać dodatkowe szafki i miejsce na wyposażenie kuchenne oraz blat roboczy. Wyspa równie dobrze może posłużyć jako miejsce do spożywania posiłków i barek. Aranżacje aneksów kuchennych połączonych z salonem są naprawdę różnorodne i zależą wyłącznie od upodobań właścicieli. Coraz częściej w aneksach kuchennych stosuje się kolorystykę kontrastującą z wyposażeniem salonu. Jednak zdecydowana większość właścicieli mieszkań stawia na jednolite barwy w obu pomieszczeniach, komponujące się ze sobą i sprawiające wrażenie wewnętrznej harmonii.


Zespół iHouse

Podziel się artykułem ze znajomymi!