Artykuły i porady iHouse

Gdzie kupić projekt domu?
8-01-2014
Gdzie kupić projekt domu?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? Kupić gotowy projekt, czy lepiej zamówić? Ile kosztują projekty domów?


Budowa domu pociąga za sobą konieczność zakupu lub zlecenia wykonania projektu domu. Gdzie kupić projekt domu i czy opłacalne będzie zdecydowanie się na gotowy projekt? Ile kosztuje zamówienie indywidualnego projektu, a ile nabycie gotowego?


Gdzie kupić i jak wybrać?


Przed przystąpieniem do prac budowlanych na wybranej działce, inwestor prywatny musi posiadać projekt budowy domu. Można go kupić w pracowniach architektonicznych, jak i za pośrednictwem serwisów internetowych, posiadających szerokie bazy gotowych projektów domów oraz możliwość zamówienia indywidualnego projektu architektonicznego. Przy zakupie projektu należy pamiętać, aby spełniał on aktualne wymagania stawiane przez Prawo budowlane oraz aby była możliwość jego przystosowania do istniejących warunków zagospodarowania przestrzennego terenu na danej działce bądź warunków zabudowy wydanych przez gminę.


Nie jest łatwo wybrać projekt domu, zwłaszcza, jeśli korzystamy z bogatej bazy gotowych projektów. Projekt powinien spełniać wymagania nie tylko samego inwestora, ale całej jego rodziny – przyszłych domowników. Trudno jest podjąć decyzję pomiędzy bardzo podobnymi cenowo i projektowo propozycjami. Zlecenie stworzenia projektu domu od podstaw nie będzie prostsze, ponieważ nie wiemy do końca, jak ten dom będzie wyglądał w rzeczywistości, a przy gotowych projektach domów jesteśmy w stanie to sprawdzić.

Warty podkreślenia jest fakt, że każdy projekt domu musi być adaptowany do indywidualnych potrzeb inwestora i lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli gotowego projektu nie można zaadaptować, od razu powinniśmy go odrzucić.


Gotowy projekt czy projekt na zamówienie?


Wybór pomiędzy gotowym projektem, a indywidualnym, stworzonym na potrzeby inwestora, jest często wyborem pomiędzy projektem tańszym, a droższym. Architekt policzy znacznie więcej za projekt domu, jeśli będzie go musiał stworzyć od podstaw, ściśle według wskazań i wymagań klienta. Gotowy projekt będzie tańszy, a też można go dostosować do wymogów domowników. Droższy, indywidualny projekt będzie jednak od razu dopasowany do naszych wymagań i jedyny w swoim rodzaju, co dla niektórych inwestorów ma niebagatelne znaczenie. Gotowy projekt można kupić już za kwotę 2 tys. zł, a indywidualny może być nawet kilka razy droższy i będzie trzeba na niego długo poczekać.


Czynniki wyboru projektu


Aby wybrać optymalny projekt domu, musimy znać swoje własne preferencje w tym zakresie. Musimy wiedzieć, jaką mamy działkę budowlaną do dyspozycji, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, czy chcemy budować dom parterowy, czy piętrowy, czy ma mieć garaż wolnostojący, dobudowany do domu, czy też w ogóle ma nie mieć garażu itp. Przy wyborze projektu powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby dom pasował do wymiarów i kształtu parceli, miał funkcjonalny układ pomieszczeń oraz zastosowane rozwiązania technologiczne wpływające na ograniczanie przyszłych kosztów eksploatacji domu.  Projekt domu powinien zakładać spełnienie przez budynek wymogów dotyczących warunków klimatycznych panujących w danej lokalizacji.

Jeśli wybieramy gotowy projekt domu, powinien on pozwalać na łatwą adaptację i przebudowę w przeszłości oraz powinien być dopasowany do otoczenia. Musimy wziąć pod uwagę układ pomieszczeń i położenie domu względem kierunków geograficznych.


Zespół iHouse

Podziel się artykułem ze znajomymi!