Artykuły i porady iHouse

Jak długo potrwa sprzedaż mieszkania i od czego to zależy?
21-11-2013
Jak długo potrwa sprzedaż mieszkania i od czego to zależy?


W aktualnych warunkach rynkowych w Polsce, kiedy podaż nieruchomości przeważa nad popytem na nie, trudno jest dokonać szybkiej sprzedaży nieruchomości. Ze zbyciem mieszkania nie będą mieli problemu ci właściciele, którzy posiadają nieruchomości w najbardziej pożądanych lokalizacjach – w centrach miast lub na nowoczesnych, strzeżonych osiedlach i którzy skłonni są znacznie obniżyć cenę nieruchomości. Niska cena i dobra lokalizacja gwarantują szybką sprzedaż mieszkania, choć niekoniecznie transakcja będzie korzystna dla zbywcy. Jak długo można sprzedawać mieszkanie?


Poczekasz nawet kilka miesięcy


Na rynku wtórnym mieszkania sprzedają się obecnie w okresie od 4 do 8 miesięcy, choć nie brakuje i takich nieruchomości, przy których sprzedaż finalizowana jest nawet po 12 i więcej miesiącach od wystawienia mieszkania na sprzedaż. Są mieszkania, które sprzedaje się dłużej niż 2 lata, a inne już po miesiącu czy dwóch od rozpoczęcia procesu poszukiwania potencjalnego nabywcy, znajdują nowego właściciela.


Na rynku pierwotnym sytuacja przedstawia się podobnie. Deweloperzy zmuszeni są często przez wiele miesięcy promować swoje oferty nieruchomościowe, aby znaleźć potencjalnego kupującego, a to nie jest takie proste. Kiedyś nowe mieszkania znajdowały nabywców na przysłowiowym „pniu”, dziś często nowe bloki mieszkalne stoją puste przez wiele miesięcy.


Od czego więc zależy to, jak szybko sprzedamy mieszkanie?


Warunki szybkiej sprzedaży mieszkania


Tempo sprzedaży mieszkań uzależnione jest od wielu kwestii. Przede wszystkim, kupujący oczekują niskiej, korzystnej dla nich ceny nieruchomości. Jednakże nie tylko cena jest ważna dla okresu sprzedawania mieszkania. Paradoksalnie, dłużej sprzedaje się wyremontowane, duże mieszkania o podwyższonym standardzie, podobnie jak mieszkania nowe, z miejscem garażowym i nowoczesnym wyposażeniem. Powodem jest tutaj naturalnie wyższa cena. Takie mieszkania po prostu muszą być droższe od innych, w takiej samej lokalizacji i nawet o takim samym metrażu. Za komfort życia w nowoczesnym apartamentowcu, na strzeżonym osiedlu, z garażem podziemnym i basenem na dachu, trzeba słono zapłacić, a obecnie na polskim rynku nieruchomości brakuje kupujących, którzy byliby na tyle zamożni, aby kupić podobne mieszkania. Jedynie obniżanie ich ceny, i to o znaczne kwoty sięgające kilkuset tysięcy złotych, pozwoli na przyspieszenie procesu zbycia nieruchomości.


Czynnikiem opóźniającym sprzedaż mieszkania jest duża konkurencja podobnych ofert na rynku. Kupujący mają z czego wybierać, dlatego też decydują się na zakup mieszkania najbardziej spełniającego ich oczekiwania i możliwości finansowe.


Lepiej sprzedawały się w poprzednich latach mieszkania, spełniające wymogi programu dopłat kredytowych „Rodzina na swoim”. Można przypuszczać, że od 1 stycznia 2014 roku wzmożone zainteresowanie kupujących będzie kierowane w stronę nieruchomości z rynku pierwotnego, bowiem tylko ten rynek zostanie objęty nowym programem wsparcia finansowego dla młodych kupujących pod nazwą „Mieszkanie dla młodych”.


Dłuższy okres oczekiwania na sprzedaż mieszkania może być związany z powierzchnią mieszkania. Najlepiej sprzedają się nieruchomości dwupokojowe lub trzypokojowe. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, które są ponadto stosunkowo droższe od większych mieszkań, w przeliczeniu ceny na metr kwadratowy. Największe mieszkania również nie cieszą się zwiększonym zainteresowaniem klientów i sprzedawane są dłużej.


Obiektywnie rzecz ujmując, przyczyną przedłużającej się sprzedaży mieszkania, mogą być:


  • Zbyt wysoka cena,
  • Duża konkurencja podobnych ofert na rynku,
  • Mało ciekawa lokalizacja,
  • Duża powierzchnia,
  • Niepraktyczny rozkład pomieszczeń w lokalu mieszkalnym,
  • Niechęć sprzedających do negocjacji cenowych.


Zespół iHouse

Podziel się artykułem ze znajomymi!