Artykuły i porady iHouse

Jak urządzić mieszkanie w stylu ekologicznym?
19-03-2014
Jak urządzić mieszkanie w stylu ekologicznym?


Po zakupie mieszkania, nowy nabywca ma szansę na przeprowadzenie remontu jego pomieszczeń i na dostosowanie ich pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Nowym, modnym trendem w aranżowaniu wnętrz mieszkalnych jest wykorzystywanie w nich ekologicznych materiałów. W jaki sposób urządzić mieszkanie w stylu ekologicznym?


Materiały przyjazne środowisku


Jeśli chcemy stworzyć z zakupionego mieszkania przestrzeń w pełni przyjazną dla środowiska naturalnego, powinniśmy wykorzystywać podczas remontu jak najbardziej ekologiczne materiały. Na ścianach można umieścić naturalny kamień, a na podłodze płytki granitowe. Ciekawą propozycją jest wykorzystywanie we wnętrzach mieszkalnych surowych cegieł - pustaków. Generalnie, powinniśmy stosować materiały przetworzone w jak najmniejszym stopniu oraz te, które pochodzą z recyklingu. We wzornictwie ekologicznym bardzo popularne są wszelkie elementy z naturalnego drewna, najlepiej nielakierowanego. Drewniane blaty kuchenne, drewniane parapety i meble to podstawowe propozycje dla mieszkań zaaranżowanych w stylu ekologicznym.


W ekologicznym mieszkaniu powinno być dużo naturalnego światła. Jeśli jest to możliwe, możemy zastosować większe okna i świetliki dachowe, które doprowadzą światło słoneczne do pomieszczeń, w których nie ma okien. Poza tym, można zastosować wiklinowe fotele, trzcinę i bambus, ceramiczne i kamienne elementy czy naturalne tkaniny, w tym lniane obicia foteli czy bawełniane kapy na łóżko.


Kolorystyka


We wnętrzach mieszkań urządzanych w stylu ekologicznym warto wykorzystywać kolory bliskie ziemi - zieleń, brązy, biele i beże. Dla wprowadzenia żywszej kolorystyki poleca się dodatkowo zastosowanie słonecznego odcienia koloru żółtego. Umiejętne operowanie takimi kolorami spowoduje, że uzyskamy bardzo estetyczne, przestronne i jasne wnętrza, w których będzie się miło wypoczywało.


Jako wzory dekoracyjne w mieszkaniu miłośników ekologii powinno się zastosować motywy inspirowane przyrodą lub w oryginalny sposób wykorzystując rośliny. Dodatkowo, w takich lokalach mieszkalnych nie powinno zabraknąć żywych roślin. Obrazy w domu ekologicznym powinny przywoływać na myśl przepiękne, dziewicze krajobrazy przyrodnicze. W każdym miejscu naszego domu powinny znaleźć się doniczki z kwiatami, a w kuchni - z ziołami, z których będziemy korzystać przy przygotowywaniu różnorodnych potraw.


Urządzając mieszkanie w stylu ekologicznym nie należy zapominać o konieczności zastosowania rozwiązań, które w przyszłości pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej i wody, w tym żarówek energooszczędnych. 


Zespół iHouse

Podziel się artykułem ze znajomymi!