Artykuły i porady iHouse

Ponadczasowy wystrój salonu
6-04-2014
Ponadczasowy wystrój salonu


Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Niejako jego „centrum”. Miejsce, gdzie zapraszamy gości i spędzamy wolny czas z rodziną. Pomieszczenie to powinno zatem odpowiadać naszym gustom, jeśli chodzi o wystrój. Właśnie dlatego myśląc o sprzedaży domu warto urządzić salon tak, by jego wystrój nie wyszedł z mody i zarazem podobał się jak największej liczbie osób. 


Kolorystyka w stonowanym, nieco przygaszonym tonie to właśnie to, o czym warto pomyśleć. Jasny brąz lub beż w salonie sprawią, że wnętrze stanie się przytulne i ciepłe, a każda osoba, która wejdzie do niego chociażby na chwilę zechce zostać tam dłużej. Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku jest dobranie barwy ścian do poduszek. Połączenie jasnego beżu z nieco ciemniejszym (ale wciąż jasnym) brązem i dobrane do tego poduszki, sprawią, że oczarujemy potencjalnego kupca mieszkania. Dla niektórych osób takie kolory będą jednak wydawały się przygnębiające, a jeśli wnętrze nie będzie podobało się samemu sprzedającemu, to trudno będzie mu do niego namówić potencjalnego kupca. Właśnie dlatego postawić można na inne odcienie. Przykładem może być wiosenna zieleń, która stworzy przyjazną, spokojną atmosferę.


Salon z założenia powinien być duży, wtedy sprawia wrażenie atrakcyjniejszego. Nie w każdym mieszkaniu są jednak do tego warunki. Pomieszczenie to można dosyć łatwo optycznie powiększyć i odrobinę oszukać oko kupca. Taki trik jest możliwy dzięki białemu kolorowi ścian, ponieważ barwa ta doskonale odbija światło. Ponadto na jednej ze ścian mogą zostać powieszone lustra tworzące wrażenie głębi a przy okazji stanowiące ciekawą, przykuwającą wzrok dekorację. Wcięcie w ścianie, które wykorzystać można do ustawienia telewizora lub wazonów również powiększy to pomieszczenie. Istotną rolę odgrywa także światło, zarówno sztuczne jak i naturalne. Przydadzą się wielkoformatowe okna udekorowane delikatnymi firankami oraz wysokie, stojące lampy czy też subtelne, niepozorne abażury nadające lekkości całemu wystrojowi.


Salon to miejsce, gdzie zupełnie niewskazany jest przepych. Dekorując go na siłę jak największą ilością dodatków lub mebli pozbawimy go atrakcyjnego wyglądu i zamiast zachęcić kupca wręcz go zniechęcimy. Podobnie jest ze wzorzystymi materiałami, nie należy z nimi przesadzać, chociaż oczywiście mogą one stanowić pewien element dekoracyjny. Istotną rolę odegrają też klasyczne meble, dobrane kolorystycznie i stylowo do reszty wystroju. Powinny to być sofy z wysokim oparciem, ale krótkie – optymalnym rozwiązaniem są sofy dwuosobowe. Jeśli wyposażymy nasz salon w tego typu mebel na kółkach, to będzie to dodatkową zachętą dla potencjalnego kupca, który dzięki temu z łatwością będzie mógł dowolnie przemeblować pomieszczenie. Doskonały wybór w tym przypadku to rozkładane podłokietniki, sofa uzupełniona w nie zapewnia oszczędność wnętrza a jednocześnie jest nowoczesna. Gustownym i praktycznym rozwiązaniem będzie kanapa modułowa umożliwiająca dowolne rozsuwanie, zsuwanie, ustawianie jej niepołączonych na stałe elementów według indywidualnych upodobań.


Zespół iHouse

Podziel się artykułem ze znajomymi!